Praca dla humanisty

Skończyłeś studia humanistyczne i planujesz rozpocząć życie zawodowe? Spokojnie, wcale nie jesteś na złej pozycji! Jeśli posiadasz chłonny umysł i jesteś gotowy na zdobywanie kwalifikacji i uczenie się nowych umiejętności masz pokaźne szanse na powodzenie. Sprawdź w jak wielu miejscach możesz znaleźć zatrudnienie. Redakcja, agencja reklamowa, dom mediowy?

Wszyscy czują, że teraz najbardziej poszukiwani są specjaliści zajmujący się informatyką. To prawda, ale wybrakowana. Inni pracownicy też są rekrutowani. Jeśli ukończyłeś studia związane z naukami społecznymi, psychologią, komunikacją masz szansę rozwinąć skrzydła w wielu dziedzinach.

Świat reklamy

humanistkaJeśli dobrze czujesz się w tworzeniu strategii i konstruowaniu koncepcji a do tego posiadasz zmysł estetyczny, agencja reklamowa może stać się Twoim miejscem zatrudnienia. W agencjach swą przystań znajdą graficy, web deweloperzy, ale również osoby, które potrafią rozmawiać z klientem, określić jego potrzeby i poprowadzić mu kampanię reklamową – od początku do końca. Agencja reklamowa to miejsce dla twórczych osób, którzy wychodzą poza schematy. Z drugiej strony osoby te powinny umieć zrealizować kampanie w ramach ustalonego budżetu. Przed matematyką nie ma ucieczki dezercji – nawet w tak kreatywnej branży. Z drugiej strony jeśli jesteś naprawdę dobry agencja reklamowa pozwoli Tobie brać udział w prestiżowych projektach.

Kariera żurnalisty

Dla tych, którzy uwielbiają pisać i czynią to bardzo dobrze rozwiązaniem może być copywriting lub praca w redakcji gazety. Copywriter znajdzie zatrudnienie w agencji PR czy też w agencji marketingowej bądź w wydawnictwie typu custom publishing. Można kombinować też inaczej. Wyćwiczone pióro przyda się w redakcji gazety a także w telewizji i radiu. Pisanie artykułów to nie wszystko. Dziennikarz opracowuje też wywiady, wymyśla felietony i komentarze czy reportaże. Praca w prasie wymaga cierpliwości i umiejętności działania pod presją czasu. Najlepsi dziennikarze mogą jednak liczyć na dużą przygodę. W końcu dzień w dzień poznają oni nowych, często niezwykłych ludzi. Nie ukrywajmy też, że najbardziej aktywni dziennikarze zyskują popularność, niezłe gaże oraz zaufanie publiczności.

Buduj relacjehumanistaŚwietnie czujesz się w relacjach międzyludzkich? Masz farta w dobie XXI wieku takie umiejętności są bardzo cenione. Nie musisz mieć papierów psychologa by zajmować się takimi rzeczami. Oczywiście, jeśli chcesz pracować jako psychoterapeuta musisz posiadać odpowiednie uprawnienia. W innym wypadku możesz szukać szczęścia jako PR-owiec, rzecznik prasowy czy osoba odpowiedzialna za komunikację wewnętrzną. Ludzie, którzy potrafią skutecznie porozumiewać się z innymi są mile widziani jako liderzy projektów. Zarządzanie komunikacją wymaga stałego poszerzania wiedzy i otwartości na innych ludzi. W takiej pracy przyda się też odporność na stres i niezwykle rozwinięta empatia.

Szukacie a znajdziecie

Gdzie szukać zatrudnienia? Odwiedź jest prosta.Gdzie tylko się da. W pierwszej kolejności włącz internet. W sieci istnieje wiele stron na których znajdziesz oferty pracy zestawione według profesji. Ogłoszenia pojawiają się też na stronach konkretnych firm dlatego też opłaca się je często śledzić. To samo dotyczy profili firmy na facebooku. Zatrudnienie czeka też na stronach Linkedin czy GoldenLine. Świetnie działa też poczta pantoflowa. Popytaj znajomych – może u nich w pracy kogoś poszukują. Zweryfikować nie zaszkodzi a może uda się trafić na pożądane stanowisko? Ważna kwestia! Zanim skierujesz swoje CV do firmy upewnij się, że reprezentuje ono odpowiedni poziom. Literówki czy inne błędy są niedopuszczalne. Wystrzegaj się też kłamstw i przeinaczeń. Dzięki temu nie narazisz siebie na wstydliwą kompromitację. Lepiej być szczerym niż mocno żałować.